Διήμερο διεθνές ἐπιστημονικό συνέδριο πρός τιμήν καί μνήμην τοῦ καθηγητῆ Ἰωάννη Φουντούλη

Διήμερο διεθνές ἐπιστημονικό συνέδριο πρός τιμήν καί μνήμην τοῦ καθηγητῆ τῆς Λειτουργικῆς τῆς Θεολογικῆς Σχολῆς τοῦ Ἀριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Ἰωάννη Φουντούλη μέ γενικό θέμα: «50 χρόνια λειτουργικῆς ἔρευνας καί διακονίας» πραγματοποιήθηκε στίς 19 καί 20 Φεβρουαρίου 2014.

Τό συνέδριο ἄρχισε μέ θεία Λειτουργία καί ἀρχιερατική ἐπιμνημόσυνη δέηση, πού τελέστηκε τό πρωί τῆς 19ης Φεβρουαρίου ἀπό τόν παναγιώτατο μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Ἄνθιμο καί τούς σεβασμιώτατους μητροπολίτες πρ. Ἐρζεγοβίνης καθηγητή κ. Ἀθανάσιο (Γιέφτιτς) καί Ἀρκαλοχωρίου καθηγητή κ. Ἀνδρέα (Νανάκη) στόν ἱερό μητροπολιτικό ναό Ἁγίου Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ. Τό συνέδριο φιλοξενήθηκε στήν αἴθουσα τελετῶν τῆς ἱερᾶς μητροπόλεως Θεσσαλονίκης καί στή Θεολογική Σχολή. Τό συνέδριο ἀσχολήθηκε μέ τρεῖς θεματικές ἑνότητες μέ τίτλους: «Ἡ συμβολή τοῦ καθηγητῆ Ἰ. Μ. Φουντούλη στή λειτουργική ζωή τῆς Ἐκκλησίας», «Λογική Λατρεία» καί «Θεολογία καί Λατρεία». Τό συνέδριο ἔληξε μέ πανηγυρική ἐκδήλωση στήν αἴθουσα τελετῶν τῆς παλαιᾶς Φιλοσοφικῆς Σχολῆς τοῦ ΑΠΘ, ὅπου παρουσιάστηκε ἡ προσωπικότητα τοῦ καθηγητῆ καί ὁ τιμητικός τόμος πρός τιμήν τοῦ μακαριστοῦ καθηγητῆ μέ τίτλο: «Γηθόσυνον σέβασμα».