Εκδήλωση για τα 130 χρόνια του Συλλόγου "Ανάπλασις"

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η έναρξη των εκδηλώσεων για τα 130 χρόνια του Συλλόγου «Ανάπλασις» με την κοπή της πίτας του Συλλόγου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών στις 29 Ιανουαρίου 2017 στις 6:00 μ.μ. Αρχικά ομίλησε ο ομότιμος καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και επίτιμος πρόεδρος της «Αναπλάσεως» κ. Γεώργιος Γαλίτης. Ακολούθως έλαβε τον λόγο ο πρόεδρος του Συλλόγου π. Γεώργιος Κανάκης. Την παρουσίαση των ομιλητών έκανε ο ταμίας του Συλλόγου κ. Γρηγόρης Ταπεινός,  οποίος και απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό. Την εκδήλωση πλαισίωσε με ωραίο πρόγραμμα το μουσικό σχήμα «Άγκιστρα μάτια». Ακολούθησε η καθιερωμένη ετήσια κοπή της πίτας του Συλλόγου και πλούσιος μπουφές.

Η «Ανάπλασις» ευχαριστεί και μέσα από την ιστοσελίδα αυτή τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμο για την παραχώρηση του κτιρίου του Πολιτιστικού Κέντρου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Ευχαριστεί επίσης και τον άοκνο π. Ζήση Κτενίδη, υπεύθυνο του Πολιτιστικού Κέντρου για την διαρκή φροντίδα του και την απρόσκοπτη συνεργασία του μαζί μας.

Στη συνέχεια παραθέτουμε βίντεο με τις ομιλιές του καθηγητού κ. Γ. Γαλίτη  , και του αιδεσιμολογιωτάτου π. Γ. Κανάκη.